Av. Süreyya Ağaoğlu Cd. Susehri Apt. No: 7b, Teşvikiye, İstanbul +90 212 233 50 55
Zuzu’s Crepe House: Bir anne mekânına geldiğiniz çok belli oluyor doğrusu. Sunum da servis de ona göre. Mekânın sahibi Züleyha Değirmenci, burayı açmadan önce oturduğu sitede meşhur olmuş. Yaptığı krepler inanılmaz ilgi görünce Nişantaşı’nda bir dükkân bulup işi büyütmüş. Tam tahıllı buğdayla yaptığı kreplerin yemek olarak düşünebileceğiniz somonlusu da var manda sütünden yapılmış özel buratta’lısı da. Sabahları kahvaltı da veren mekânın, çok spor yaptığım bir gün tatlı kısmını da denemek istiyorum doğrusu.

Haber Türk


◊ DENE… Nişantaşı’nın yeni mekanı Zuzu’s’un tam buğday unundan yaptığı çok hafif kreplerini… Beyaz lahanalı ve biftekli olan benim favorim oldu mesela.

Hürriyet


Fransız mutfağından lezzetler

Fransız mutfağından lezzetler
İstanbul ‘un hareketli semtlerinden Teşvikiye, mahalle kültürünü yaşatmaya devam ediyor. Avrupa yakasının bu renkli semtinde açılan Zuzu’s Crepe House adlı mekanın sahibi ve şefi Züleyha Değermenci; konuklarına Fransız mutfağının temel ürünlerinden galette ve krepler hazırlıyor. Zuzu’s Crepe House’un en önemli özelliği kullanılan malzemelerde saklı. Galette ve krepler organik tam buğday unuyla üretiliyor. Peynir ürünleri ve yumurtalar ise doğal üretim yapan üreticilerden temin ediliyor. Glütensiz ve vegan ürünler ile sporcu mönüleri de servis etmeye başlayacak olan Zuzu’s Crepe House, Teşvikiye’nin vazgeçilmez mekanı olmaya aday.